Soome keele olümpiaad pühendus Soome 100. sünnipäevale

Reedel, 7. aprillil toimus Tartus 19. vabariiklik soome keele olümpiaad.

„Eesti koolides õpib soome keelt sel õppeaastal ligi tuhat õpilast. Koole, kus soome keelt saab õppida, on nelikümmend. Peamiselt õpitakse soome keelt kolmanda võõrkeelena gümnaasiumis, aga järjest rohkem leidub koole, kus soome keele saab valida põhikoolis teiseks võõrkeeleks,“ selgitab korraldava komisjoni esimees Margit Kuusk.

Sel aastal osales olümpiaadi lõppvoorus jaanuaris toimunud eelvooru testi põhjal 24 gümnasisti 11 koolist üle Eesti. Olümpiaadil pandi proovile osalejate vestlus- ja kirjutamisoskus ning neil tuli lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmis- ja maatundmisülesandeid. Kokku oli ülesandeid 11, mille üldteemaks oli Suomen 100 itsenäistä vuotta (Soome 100 iseseisvat aastat). Soome tähistab selle aasta 6. detsembril 100. sünnipäeva.

Pärast ülesannete lahendamist osalesid õpilased Tartu ülikooli soome keele lektori Tiina Nahkola juhendamisel töötoas Leikkiä ja improvisaatiota suomen kielellä (Mäng ja improvisatsioon soome keeles).

Tänavuse võistluse võitis Andrea Proškina Tallinna ühisgümnaasiumi 12. klassist. Teine oli Denis Melnitšuk Tartu Tamme gümnaasiumist ja kolmas Maksim Kolossov Tallinna Pae gümnaasiumist.

Võistluspäev tipnes auhindade jagamisega soome instituudi Tartu osakonnas, kus olümpiaadil osalenuid tervitasid Soome saatkonna esindaja Marko Laine, TÜ teaduskooli direktor  Mihkel Kree ja haridus- ja teadusministeeriumi keeleosakonna peaekspert Pille Põiklik.  Igale osalejale tegi kingituse olümpiaadi pikaajaline sponsor Fazer Eesti AS. Lisaks sai olümpiaadi võitja auhinnaks Linnanmäki lõbustuspargi piletid, 4 esimesele kinkis Soome reisi Viking Line Eesti. Veel toetasid auhindadega Soome instituut, Otavamedia, Sanoma ja A-lehdet.

Täielikud tulemused leiab lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/soome-keele-olumpiaad

Olümpiaadi toimumist rahastas haridus- ja teadusministeerium, korraldamist koordineeris Tartu ülikooli teaduskool, sisulise poole  eest vastutasid Tartu ja Tallinna ülikooli soome keele õppejõud ja praktilise korralduse eest Tartu ülikooli soome-ugri keelte osakond ja Soome instituut.

Lisainfo: Margit Kuusk, TÜ soome keele ja kultuuri assistent, 55613698, Margit.Kuusk@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp