Selgunud on 2013/14. õppeaasta parimad noored keemikud

28. ja 29. märtsil peeti Tartus maha 61. üleriigilise keemiaolümpiaadi lõppvoor. Keemiaolümpiaadi žürii kutsus lõppvooru 101 õpilast olümpiaadi piirkonnavooru ja keemia lahtise võistluse tulemuste põhjal.

Lõppvoor koosnes kahest osast: teooria- ja eksperimentaalvoorust. Teooriavoorus pidid õpilased esimesel päeval viie tunni jooksul näitama oma keemiaalaseid teadmisi. Kümme parimat iga klassi arvestuses pääses järgmisel päeval toimuvasse eksperimentaalvooru. Olümpiaadikomisjoni esimehe Anneli Kruve sõnul määrasid 9. ja 10. klassi õpilased eksperimentaalvoorus sidurunimahlas sidrunihappe sisalduse hulka, 11. ja 12. klassi õpilased sünteesisid aga imiine.

Selle aasta keemiaolümpiaadi võitjaks tulid:

9. klassi arvestuses Airon Johannes Oravas (Tallinna Prantsuse lütseum), õpetaja Marge Oopkaup
10. kassi arvestuses Oliver Nisumaa (Tallinna reaalkool), õpetaja Andrus Kangro
11. klassi arvestuses Rasmus Kisel (Gustav Adolfi gümnaasium), õpetaja Lilian Kippasto
12. klassi arvestuses  Maria Krajuškina (Tallinna reaalkool), õpetaja Andrus Kangro

Airon Johannes Oravas, Oliver Nisumaa ja Rasmus Kisel said preemiaks AS Molycorp Silmeti stipendiumi (200 eurot). Maria Krajuškina võidupreemiaks on aga YOGA LLC eriauhind: reis Stockholmi keemia ja füüsika Nobeli preemia laureaatide presentatsioonile.

Preemiaid jagati ka parimatele eksperimenteerijatele. MTÜ loodusajakirja eriauhinna, Horisondi 3 kuu tellimuse, said Airon Johannes Oravas ja  Alfred Saidlo (Tallinna reaalkool 10. klass, õp. Andrus Kangro). TBD Biodiscovery eriauhinna, maali, sai Raul Rinken (Hugo Treffneri gümnaasium 11. klass, õp. Eha Paabo). Maria Krajuškina pälvis eriauhinnana AS Molycorp Silmeti stipendiumi, 120 eurot.

Olümpiaadi lõppvooru tulemuste põhjal moodustati ühtlasi nimekiri kandidaatidest, kes hakkavad valikvõistlusel püüdlema kohta Eesti võistkonnas, et esindada riiki 46. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil. Sel aastal toimub rahvusvaheline keemiaolümpiaad 20.-29. juulil Hanois, Vietnamis.

Keemiaolümpiaadi läbiviimist finantseeris haridus- ja teadusministeerium. Olümpiaadi läbiviimist korraldasid TÜ teaduskool ja TÜ keemia instituut. Auhinnad panid välja YOGA LLC, AS Molycorp Silmet, MTÜ loodusajakiri, AS Eesti Gaas, TBD Biodiscovery ja Baltika grupp.

Täielikud tulemustetabelid koos selle aasta olümpiaadi ülesannete ning lahendustega on leitavad TÜ teaduskooli kodulehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/keemiaolumpiaad

Lisainfo: Anneli Kruve, TÜ keemia instituut, olümpiaadikomisjoni esimees, e-post:  anneli.kruve@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja