Eesti noored olid Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadil väga edukad

4.11. maini toimus Portugalis Almadas 17. Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad (EUSO), kus osales 150 õpilast 24 riigist. EUSO on eri loodusteadusi, ennekõike bioloogiat, keemiat ja füüsikat ühendav eksperimentaalsetele võistkondlikele töödele üles ehitatud olümpiaad, millel saavad osaleda kuni 16-aastased õpilased Euroopa Liidu liikmesriikidest.

Korraldajad olid koostanud põnevad ülesanded, mis keskendusid kahele Portugali rahvuslikule varale: korgitammest saadavale korgile ja merele. Esimesel võistluspäeval tegid õpilased põhjalikult tutvust korgitamme koorega – suurepärase loodusliku materjaliga, millel on mitmekesine ja huvitav tehnoloogiline potentsiaal. Mitme taimenäidise seast pidi tuvastama korgitammele kuuluvad proovid, uurima korgi soojusjuhtivust, et hinnata selle sobivust soojusisolaatorina, ning hindama korgitamme kooreribade kvaliteeti, et valida välja parim partii kvaliteetveini pudelikorkide valmistamiseks.

Teisel võistluspäeval keskenduti merele ja ressurssidele, mida see inimesele pakub. Õpilastel tuli põhjalikult uurida merelainetest elektri tootmist lainegeneraatori mudeli abil, samuti merevetikate võimet siduda raskemetalle ning mitmesuguseid mereökosüsteemides leiduvaid mikroorganisme.

Võistluse kõrval oli õpilaste aeg sisustatud väljasõitude ja huvitegevusega. Käidi ekskursioonil Lissaboni ja Almada ajaloolistes linnaosades, kuid soovi korral oli entusiastlikel noortel võimalik õppida Atlandi ookeani lainetes ka surfamist.

Võistkondlikus üldarvestuses sai suurepärase neljanda koha ja kuldmedalid Eesti A-võistkond koosseisus Anna Pauliina Rumm Tallinna Reaalkoolist ning Hendrik Vija ja Liis Siigur Miina Härma Gümnaasiumist. Eestit esindanud B-võistkond tuli üldarvestuses 50 võistkonna hulgas samuti kõrgele 11. kohale ja sai kaela hõbemedalid. B-võistkonda kuulusid Tallinna Reaalkooli õpilased Martin Rahe, Sofia Marlene Haug ja Andreas Simson. Olümpiaadi üldvõit läks sel aastal taas Saksamaa võistkonnale, kes näitas väga head taset.

Juhendajatena olid olümpiaadil kaasas Tartu Ülikooli inimese bioloogia assistent ja molekulaarimmunoloogia teadur Rudolf Bichele, Tartu Ülikooli magistrant Joana Jõgela ja Tartu Ülikooli optika nooremteadur Andreas Valdmann. Eesti õpilaste osalemist olümpiaadil rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Rudolf Bichele, TÜ inimese bioloogia assistent ja molekulaarimmunoloogia teadur, 737 4052, rudolf.bichele@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja