kuus üliõpilast
Õppekavade koodid ja nimetused: ● 3132 Koolieelse lasteasutuse õpetaja mitmekeelses õppekeskkonnas ● 205620 Keeled ja mitmekeelsus koolis ● 136638 Infotehnoloogiliste süsteemide arendus
Ootused üliõpilastele: huvi teema vastu ja kriitiline mõtlemine; võõrkeeltest arusaamine (inglise keel), enesejuhitavus ja edasipüüdlikkus, tähelepanelikkus ja täpsus (eriti morfoloogilise-leksikaalse märgistuse tegemisel), koostöö ja suhtlemisoskus, algatusvõime, oma tegevuste analüüs ja kokkuvõtte tegemine.
Ülesanded (pedagoogiliste programmide tudengitele): ● laste kõne salvestamine diktofonile, suuliste kõnesalvestiste dešifreerimine — 2 tundi nädalas; ● toimetamine, tekstide tehniline töötlemine, märgistus — 2 tundi nädalas; ● osalemine iganädalastel interdistsiplinaarsetel teadusseminaridel (koos õppejõude ja magistrantidega), leksikaalse ja grammatilise märgistuse loomine — 2 tundi nädalas; ● ettekannete ja teadusartiklite koostamine (koostöös õppejõude ja magistrantidega). Ülesanded (tudengitele-programmeerijatele): ● andmebaasi ettevalmistamine (tekstide sisemise salvestamise korraldamine) — 2 tundi nädalas; ● korpuse otsingumootori loomine (andmete filtreerimine ja eksportimine) — 2 tundi nädalas; ● tehniline tugi ja korpuse arendamine, korpuse funktsionaalsuse laiendamine; ● osalemine iganädalastel interdistsiplinaarsetel teadusseminaridel (koos õppejõude ja magistrantidega) — 2 tundi nädalas; ● ettekannete ja teadusartiklite koostamine (koostöös õppejõude ja magistrantidega).
Õpiväljundid Üliõpilane-projektis osaleja ● omab teadmisi digihumanitaaria teooriast ja metodoloogiast; ● teab korpuslingvistika aluseid; ● valdab väliuuringute ja andmetöötluse metoodikat; ● mõistab interdistsiplinaarse lähenemise tähtsust tänapäeva teaduses; ● omab teadusmeeskonnas töötamise kogemust, võtab osa teaduslikest aruteludest, pakub julgelt teadusprobleemidele iseseisvaid loomingulisi lahendusi; ● esitleb oma teadusuuringute tulemusi teaduskonverentsidel ja teadusväljaannetes.
Teadmised liikide ja koosluste ökoloogiast on praegusel suurte globaalsete muutuste ajastul muutumas aina olulisemaks. Kui Sa tahad anda oma panuse elurikkuse hoidmisse ja parandamisse ühiskonna keskkonnateadlikkuse tõstmise ning elurikkuse kaoga seotud murekohtade ja arenguvõimaluste kommunikeerimise kaudu, siis kaalu panustamist TÜ maastike elurikkuse töörühma tegemistesse! Lisaks teadustööle peame ülimalt oluliseks teadustulemuste ja looduskaitsega seotud probleemide tutvustamist avalikkusele, mistõttu teeme tihedat koostööd nii erinevate looduskaitsetegevust korraldavate ametkondadega kui ka vabaühendustega ja kasutame erinevaid viise ühiskonna keskkonnateadlikkuse tõstmisel, otsides samas ka võimalusi, kuidas saaks inimesed ühtlasi ka ise teadusuuringutele kaasa aidata. Viimasest saigi koostöös Eestimaa Looduse Fondiga 2019. aastal alguse kodanikuteaduse projekt “Eesti otsib nurmenukke” (vt joonis). Kampaanias osales tuhandeid vaatlejaid, kelle abiga koguti hulgaliselt teadusandmeid, mis viisid ootamatute ja üllatavate tulemusteni. Seetõttu toimub kampaania 2021. aastal üleeuroopalisena ning kannab nime „Looking for Cowslips". Kampaanias osalevad järgmised riigid: Saksamaa, Ühendkuningriik, Šveits, Sloveenia, Slovakkia, Horvaatia, Bulgaaria, Rootsi, Itaalia, Läti, Leedu, Iirimaa, Kreeka, Portugal, Poola, Prantsusmaa, Venemaa, Taani, Soome, Ungari, Põhja-Makedoonia, Belgia, Hollandi, Tšehhi, Serbia, Luksemburg ja Austria. Partnereid on väga erinevatest organisatsioonidest: ülikoolid, üldhariduskoolid, koolide võrgustikud, botaanikaaiad, looduskaitseorganisatsioonid, botaanilised ühingud jne. Projekti raames kogutakse 2021. aasta kevadsuvel andmeid hariliku nurmenuku paljunemisega seotud tunnuste kohta üle kogu Euroopa. Eriti huvitab meid see, kuidas viimase saja aasta jooksul aset leidnud maastikumuutused on mõjutanud selle kauni niiduliigi käekäiku. Projekti oluline osa on kampaanias osalevatele inimestele selgitada, miks on maastikumuutused olulised ja mis need põhjustada võivad, ning kutsuda kõiki märkama oma kodukandi loodust ja selle muutumist. Kui projekt läheb Euroopas edukalt käima, plaanime kampaaniaga jätkata ka järgmisel kevadel.
Joonis. Nurmenukukampaania kodulehe eestikeelne esileht (www.nurmenukk.ee)